Warning: Packets out of order. Expected 1 received 2. Packet size=33 in /home/ydaracom/public_html/plugins/mobile/scientia/DatabaseConnectors/TeraWurflDatabase_MySQL5.php on line 412

Warning: mysqli::query() [mysqli.query]: MySQL server has gone away in /home/ydaracom/public_html/plugins/mobile/scientia/DatabaseConnectors/TeraWurflDatabase_MySQL5.php on line 412

Warning: mysqli::query() [mysqli.query]: Error reading result set's header in /home/ydaracom/public_html/plugins/mobile/scientia/DatabaseConnectors/TeraWurflDatabase_MySQL5.php on line 412
ydara.com - Забравеният варненски архитект, който построи Фестивалния комплекс и "Гъбата"?

Архив

< Ноември 2018 >
П В С Ч П С Н
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
26 27 28 29 30    

Неподозираните тайни на човешката материя - пътя към Бог, или към ново човекосътворение?

Доказва ли науката това, което са знаели древните адепти - Бог съществува в светлината на нашите

Психология и психопатология на зависимостите - болест, бягство от реалността, или запълване на празнота?

Един от всеки четерима души в света в някакъв период от живота си развива психично

Секретните тунели на България - една от най-добре пазените тайни

Една от най-добре пазените тайни на България са мистериозните тунели, а и цели

Най-сензационната находка в света е скрита в сейф във Варна. По следите на най-старата цивилизация

Вгледай се в миналото и ще разбереш, къде е началото ти и накъде си се запътил...

Заговорът против България/ Отмъщението на Франция - поход против православието

Историята със своята безпристрасност се стреми да подрежда всички значителни 

Древните загадъчни народи - за произхода на етруски и пеласги и българската следа

Точно преди сто години, при разкопки при древния град Фест пред света се появил диск,

  • Неподозираните тайни на човешката материя - пътя към Бог, или към ново човекосътворение?

  • Психология и психопатология на зависимостите - болест, бягство от реалността, или запълване на празнота?

  • Секретните тунели на България - една от най-добре пазените тайни

  • Най-сензационната находка в света е скрита в сейф във Варна. По следите на най-старата цивилизация

  • Заговорът против България/ Отмъщението на Франция - поход против православието

  • Древните загадъчни народи - за произхода на етруски и пеласги и българската следа

Знаете ли, варненци, името на архитекта на две от най-емблематичните

сгради на Варна? То се знае, след Двореца на културата и спорта, това са Фестивалният и конгресен център и ''Гъбата''.  Не поклащайте глава, аз даже не питам младежите, питам вас, които сте съпреживели първите копки, първите стъпки и упадъка ( колко срамно,а?) на тези две красиви, а за времето си толкова екстравагантни и елегантни сгради. Виждам, малцина са тези, който се сещат кой е архитекта. Добре де, друг въпрос, по-лесен.

 

Варненци от по-старото поколение до един са ходили на баня. А кажете кой е сътворил и дал живот на най-известната къпалня на Варна в миналото? Другата емблематична сграда на Варна, някога така гордо модерна, днес тънеща в разруха и развалини (защо ли?). Веднага се сещате за "Гъбата", нали? Предполагам, че много малко варненци знаят, че в тази прословута баня, която днес би се наричала спа център, за първи път термалните води се използват както източник за екологично отопление, така и за лечебни и хигиенични цели. Тази иновативна идея арх. Косьо Христов влага и в отоплителната система за сградата на Научно-техническия съюз, в която сега са разположени офисите на много фирми.

 

Срам ме е да кажа, обаче до вчера и аз не знаех кой е той. За него няма безброй страници в интернет, няма да видите и името му положено нейде, дори на мъъъничка табелчица на сградите, които е сътворил( и на много други именити българи). Ние, интернет поколението сме по-осведомени за имената на знакови тъмни фигури из дебрите на настоящия ни живот и  моментално можем да изброим една дузина и даже биографиите им в детайли можем безпроблемно да преразкажем. Ето, това сме ние (тихоооо, българите).

 

Този архитект е Косьо Христов. Днес е на 90 години. След гимназията в Шумен той е мобилизиран на фронта за 5 години! Оживял в ада на войната и едва завърнал се от фронта, записва архитектура в Държавния университет във Варна. По време на следването си работи като художник, за да се издържа. Голям майстор на портрета, Косьо Христов е създал стотици творби в различни техники и формати, включително и по поръчка на големия български акварелист Константин Щъркелов, негов преподавател в университета. Завършва го през 1953-а и започва работа в току-що създадената Проектантска организация.

 

Aрх. Косьо Христов оставя за Варна едни от най- знаковите сгради - Фестивалният и конгресен център, минералната баня „Гъбата", хотел „Черно море", сградата на бившия Научно-технически съюз, фонтанът с жабите в Морската градина, плувни басейни както във Варна така и в Добрич, кино кино „Добрич" в добруджанския град, много жилищни и обществени сгради. Има реализирани проекти и в Тунис и Либия. Според него транспортът на града не е решен. Без метро или монорелсов скоростен транспорт не бива да си харчим парите, смята архитектът, проектирал стотици сгради и съоръжения у нас и в чужбина.

 

Има една мода с моловете, които убиха развитието на градовете, казва още архитектът. Бележитият варненец припомня една своя стара идея - екотермалните води под Варна могат да се използват за затопляне на пясъка и морската вода край брега, като отдолу бъдат прокарани тръби. Така в ранна пролет и късна есен ще може да се плажува. Според арх.Косьо Христов това е една разумна идея, която ще докара целогодишна заетост в хотелите. А в момента подземният воден ресурс се разхищавал.

 

Вчера в "Дом на архитекта" се откри изложба по случай 90-годишния юбилей на арх. Косьо Христов. При откриване на изложбата заслужилият творец бе удостоен със специалната награда на Съюза на архитектите в България "Златен капител". Арх. Косьо Христов е носител и на много други отличия, между които орден " Г. Димитров" за ФКЦ и Награда "Варна".

 

В красивата, в чист български стил сграда, цялата облицована в дърво и дървени чардаци, с провиснало уханно мушкато, събитието се дирижираше от известния куратор доц. д-р арх. Станчо Веков. Той ни разведе из историята на този даровит и получил много отличия варненски архитект чрез неговите рисунки и чертежи. Като послеслов отпихме по глътка бяло вино и пожелахме още много добра и полезна творческа работа на арх. Косьо Христов. Един варненец, който историята със сигурност ще запомни.

Милена Марева

Снимки: Милена Марева

 

 

 

Копирането на материали и снимките без съгласието на редактора е забранено.
Позоваването е задължително

 

 

 

 

 

 


 

Търсене/ Search

kakavida.com