правилно думите и да ги съчетават в изречение, така нареченото – словестно общуване, чрез което ние предаваме информация, но учим ли ги как да общувате с другите хора?
Според психологичните проучвания повечето хора допускат простички грешки през целият си живот. Благодарения на това те не успяват да представят своите положителни черти и професионални качества в благоприятна светлина. Много малко са тези, които при установяване на контакт с околните умеят да превърнат безличните запознанства в близки приятелски връзки и делови контакти, така че клиенти и колеги да предпочетат да работят с тях, а не с някой друг човек, с когото се чустват по-добре, по -уютно и по-непринудено.
Подобно е положението и в интимните връзки – много хора губят любимия човек, заради непознаване на правилата и психологията на общуването. Къде и кой ни е учил на несловестно общуване, или заместителят на словестните познания?
Това не се изучава нито в училищата, нито в семейството. Макар че от хилядолетия хората използват езика на тялото и жестовете и много лингвисти да смятат, че той се е развил много преди хората да се научат да говорят - несловестните аспекти на общуването започват да се изучават доста късно - около 1960 година, а първата книга разглеждаща тези знания е на Джулиус Фаст издадена през 1970 година.
Несловестните сигнали на тялото често се пренебрегват визуално, но на подсъзнателно ниво съзнанието ни ги тълкува и ни внушава определена психична нагласа за приемане или отхвърляне на човека излъчваш тези сигнали. Езикът на тялото и жестовете е толкова важен, че дори хора които се познават много добре нямат нужда от думи.
В поредицата ''Психология на общуването'' ще ви запознаем с несловестното общуване - езика на тялото, жестовете. За да задържа интересът ви, ще прескоча някой необходими пояснения, но в продължение на цялата поредица, постепенно ще ви запозная и с тях.
Базини основни жестове
I Длани
1 – Власт Има три основни жеста на дланта, които внушават власт
- дланта нагоре
- длан надолу
- насочен показалец и свит на юмрук длан Жестовете за власт се използват, за да придадат известна доза авторитетност, власт и надмощие над опонента, но има разлика. Ако с един и същи тон, интонация, израз на лицето и едни и същи думи, кажем на някого да извърши нещо

а) длани нагоре – това ще внуши липса на заплаха, липса на настоятелност, по -скоро като молба и е сигнал за зависимост – като просяк на улицата, умолително протегнал ръка за милостиня.
б) длани надолу – доминантен жест, които предполага контрол, тук сигналът ясно ще се разтълкува като заповед, авторитарност, сила. Много често се използва от родителите, затова дори и като възрастни го възприемаме като покровителствен.
Този жест се използва, когато искаме да изразим, че контролираме ситуацията. В зависимост от взаимоотношенията ви – човекът когото сте поискали да извърши дадено действие, може да се настрои враждебно, ако той е равен по ранг на вас, или се чуства като равен, тогава съществува възможност той да отхвърли искането ви и да не го изпълни, или да затаи голяма доза неприязън към вас.
Този жест е много по-приемлив, ако човекът е ваш подчинен или такъв, който очаква от вас известни услуги, или е зависим от вас, но винаги се възприема като прекалено авторитарен. Силните играчи го използват за да внушат сила и надмощие
'' Аз контролирам ситуацията тук. Аз съм шефа'' Когато някой ви успокоява с обърнати надоло длани '' Спокойно, успокой се'' , това няма да ви прозвучи убедително, то ще ви внуши дори обида, заплаха т.е обърнатите надолу длани омаловажават съдействието, което другият човек се опитва да ви даде.
Използвайте го стратегически, ако искате да наблегнете на вашата собственост, да докажете авторитета си, да наблегнете на мнението си, или когато презентирате продукт.
в) насочен показалец и свит на юмрук длан – подсъзнателно този жест се разчита като силно агресивен и заповеден, визуализира се в съзнанието, като вид на палка, пръчка, с която човека които прави жеста, сякаш ви принуждава със сила да извършите действието. Възприема се като един от най-дразнещите жестове на принуда и заплаха. Необходимо е да избягвате този жест и да се опитате да го замените с другите два.
2012-10-23 17:57:59


Следва
|