човека отсреща и през това време пренебрегваме очевидните знаци, че другият не казва истината.
Всъщност има няколко вида лъжи и различни степени и причини на заблуда. Лъжите могат да бъдат: - премълчавани, когато поради някаква причина хората пропускат да споменат, когато биват запитани - за заблуда, когато хората казват нещо целенасочено, невярно или подвеждащо - сериозни, когато лъжат за доходите си, семейното си положение, възрастта си, дома си - безобидни, когато се послъгва за теглото, ръста или коефицента на интелигентност
Не всяка лъжа е злонамерена или има за цел да навреди. Някой лъжи са за самозащита, или поне за силно изразено его, от срам, от любезност, например когато не ви казват съвсем честно какво мислят за новата ви прическа или рокля.
Възможно е дори лъжата да бъде за да се запази личното пространство, като например името на компанията си и стойността й.
Една от причините да ни лъжат успешно е това, че ние поставяме в рамка хората и тя е на подсъзнателно ниво, част от подсъзнателната ни и предварителна нагласа. Какво означава това: Това е предварителната ни представа, която сме си изградили за определен тип или група от хора. И тази предварителна представа ще повлияе на преценката ни и ще ни кара да се доверяваме и да ни заблудят, дори в случаите, когато всички наоколо ще знаят, че ни лъжат.
Затова всичко, което лъжецът изрича, ще се пречупва през рамката и ще ни кара да му се доверяваме до такава степен, че никой и нищо няма да е в състояние да осъзнаем лъжата. Номерът е да да се научите да се "пренастройвате" подсъзнателно, да се освободите от насадените предубеждения, за да може да ги виждате, без да бъдете заслепени.
Съзнанието ни е предварително програмирано да прави заключения за другите въз основа на различни фактори: външен вид, прилика с баща, майка, добър приятел, пол, раса, заплата, цвят на очите, на коста - всичко, което ви мине през ума. Мозъкът ни е в състояние след като се запознаем с някого, само за няколко секунди да обработи тази информация и да си състави погрешно впечатление. Това е много лош навик и си има име: предубеждение.
Първото нещо, което трябва да направите, е да си махнете "любовната превръзка за очи" или да "се осъзнаем" Когато сме си създали предварителна нагласа да вярваме или не на някого ние разрешаваме на емоциите си да решава вместо нас дали този човек заслужава внимание.
Когато "се осъзнаем", разчитаме не на емоциите си или на минали преживявания, а на доказателства, които ни предоставят очите и ушите ни.
Да "се осъзнаем" означава:
- Да отворим очите си - Да отворим ушите си - Да се пренастроим - Да наблюдаваме
Първото, което трябва да анализирате, е дали думите съответстват на езика на тялото.
Колкото и да се опитва лъжецът, за да може да се прикрие има симптоми, които ще го издадат. Това се дължи на факта, че онази част от автономната ни нервна система по отношение на лъжите е, че колкото и старателно се опитва да се прикрие, човешкия организъм не се е развил достатъчно, за да може лъжецът да овладее тялото си. Тези реакции са неволни. Те се случват, иска или не човекът.
Нервната ни система, тази, която регулира неволните реакции - сърцебиене, потене, усилено кръвообръщение, учестено дишане, учестен пулс и т.н, реагира на външните дразнители - жлезите се задействат, започват да отделят определени хормони като адреналин и кортизол и карат тялото да застане нащрек, като естествената реакция е, че тялото излиза от покой и застава нащрек, като потокът от кръв и кислород се повишава, мускулите се стягат и стават по-гъвкави и в състояние на готовност "бий се, бягай или не мърдай". Накратко, в рамките на няколко секунди тялото ви е готово да се бори с потенциалната опасност, да избяга от опасността и да оживее или да даде на късо и да замръзне на място.
1. Размърдване на тялото
Целта ви е да видите дали вашият въпрос ще извади от състояние на покой другия човек. Ако той се почуства заплашен от въпроса, автоматичната реакция на тялото му ще е да се размърда. Възможно е човекът да свали кръстосания си крак или да премести ръцете си - всяко от тези движения е начин тялото му да се освободи от стреса, който той изпитва вследствие на въпроса ви. Тук е важно да сте сигурни, че когато човекът се размърда, не наблюдавате обичайни за него движения или жестове, а наистина предизвикана от стрес реакция.
2. Неестествена скованост
Ако човекът "замръзва на място", то той цели точно това - да не се издаде чрез движенията си. Обърнете внимание на цялостната стойка и движението на различните части на тялото – при лъжа цялостната стойка и движения ще издават желанието на събеседника за свръхконтрол над ситуацията. Това ще рече, че би следвало да усетите неестествена скованост (ограниченост) в движенията или дори стремеж към липса на движение.
3. Изпотяване
Наблюдавайте събеседника за неадекватно на ситуацията изпотяване – Когато хората лъжат, се потят повече от обикновено. Появява се леко оросяване на челото, горната устна или вдлъбнатината между долната устна и брадичката. Това е изпотяването, което бихте могли да видите. Това, което не бихте могли да видите, е изпотяването на дланите, като маркерът за тях е неуместното и в повечето случаи съвсем несъзнавано прибърсващо потриване една в друга или по дрехите.
www.ydara.com
|