години хората се молят за здраве и щастие пред лика на светците. Българските православни летописи изобилстват с легенди и предания за чудодейни свети места и чудотворни икони. Има обаче такива, които излизат извън рамките на нормалното. Има такива икони, които наистина са способни да творят чудеса. Според православните вярвания обаче човек трябва да вярва много силно и да се моли с чиста душа и сърце. Според канонистите вярата трябва да е искрена и осъзната, дори при най-малката користност и злобни мисли молитвата няма да бъде чута. След срещата с такива чудодейни икони, животът ви никога няма да е същия.
За най-силна и изпълнена с чудотворство се смята "Богородица Троеручица" в троянския манастир.
1. „Богородица Троеручица”
„Богородица Троеручица” е положена в центъра на църквата за поклонение в Троянския манастир. Иконата е пътеводителка (Одигитрия на гръцки "Пътеводителка". другият тип е умиление "Милостива" ). Произходът й се свързва с чудото, случило се на св. Йоан Дамаскин през VІІІ век. Заради активната му позиция срещу иконоборческата ерес в Сирия, където живее и проповядва, наклеветен, той бил наказан от император Лъв III, като му била отрязана дясната ръка. Тъй като Йоан не бил римски поданик, владетелят уредил наказанието да бъде изпълнено по разпореждане на халифа на Дамаск. След дълги молитви към Богородица (съществуват различни версии на този разказ), ръката му по чудодеен начин отново станала здрава. В памет на това събитие на някои икони, особено в православната иконопис, на различни изображения на Богородица се добавя третата ръка, оттам и името на тези икони. Тази в Троянския манастир датира от ХVІІІ век и е копие на по-стар образец. Според преданието е донесена в обителта от атонски монах.
2. Фануилска икона
Фануилската икона се съхранява в българския манастир "Свети великомъченик Георги Победоносец - Зограф" в Атон. Манастирът води началото си от IX-X век. Най-ранният документ за съществуването му е от 980 г. Според легендата той е основан от братята Мойсей, Аарон и Йоан Селима от Охрид през 919 г. Щом всичко било готово, те изпаднали в размисъл как точно да нарекат тази обител. Затова взели следното решение – те взели една дъска, върху която трябвало да има нарисуван образа на покровителя на манастира. След това се отдали на молитви и заспали, а когато се събудили, видели, че върху дъската се е изписал образът на свети великомъченик Георги Победоносец. Това е чудната икона, която дарява здраве и сили, особено на мъжете.
Друга легендата разказва, че отначало се намирала в една манастирска църква в палестинското село Фануил, недалеч от град Лида, но след арабското завоевание на Палестина живописта й по необясним начин изчезнала от дъската, върху коята била нарисувана. Свети Георги се явил насън на игумена на манастира и му обяснил, че е потърсил убежище на Света гора. Монасите вкупом се отправили на поклонение там и щом стигнали в Зографския манастир, видели в тамошната църква иконата, която чудодейно се изписала при основаването на този манастир, и разпознали в нея напусналия ги свети образ.
3. „Свети Мина” - покровителят на жените и семейството, сираците и бездомните, на хората, поели по дълъг път
Името му означава "месечина, луна".
Свети великомъченик Мина е бил египтянин. Той изповядвал християнската вяра и служил във войската, разположена в Котуанската област, под началството на военачалника Фирмилиан през III - IV век. По това време властта в Рим, представлявана от император Диоклетиан, издала указ да се предават на мъчения и да се убиват всички християни, които не се покланят на идолите.
В летописа на храма са описани свидетелства на хора, които след четенето на акатист и молитви към св. Мина са намирали откраднатите си вещи, включително и автомобил. Описан е и случай на предпазване от пълна слепота. Произходът на иконата не е проучен, но изображението напомня тези от ХVIII - ХVIII век. Свети великомъченик Мина Котуански от Египет е загинал за Христовата вяра през 296 г.
Единственият манастир /девически/, който носи името на светията - Обрадовски манастир, е един от най-старите и се намира в покрайнините на София, в близост до столичния кв. „Бенковски”. През ХІ век на това място е имало голям манастирски комплекс с 40 параклиса, множество манастирски сгради и духовно училище, както и метох на Света гора. През Средновековието манастирът е част от Софийската Мала Света гора – пръстен от манастири около днешната ни столица. При прокопаването на коритото на река Владайска са открити основи на сгради, а по-късно реката дълго време е носила керемиди, камъни и тухли. През 1927 г. селяни се натъкват на останки от древния манастир. Скоро след това той е възстановен.
Свети Мина закриля самотните жени и женската чест (необвързани и вдовици). Свети Мина помага при откриване на изгубени вещи. Свети Мина помага за правилното решаване на проблеми от различно естество и намиране на душевен покой. Лекува различни заболявания - да проходят немощни, да проговорят или оправят говора си заекващи. На младоженците предрича щастлив брак (затова в Обрадовски манастир се намира иконата на неговия помощник свети Фанурий).
В народните представи Свети Мина е бил господар на вълците, които трябвало да пуска и да прибира. Неговият празник бележи средата на така наречените Вълчи празници - от Архангеловден до Коледни Заговезни - времето, в което вълците бесуват.
Празникът на свети великомъченик Мина, определен от Българската православна църква, е на 11 ноември.
4. „Свети Николай Мирликийски – Чудотворец” - покровителства моряците, рибарите и банкерите
Преданието разказва как спасил един обеднял човек с три дъщери. Когато изгубил всичките си пари, човекът бил решен на всичко, да продаде дъщерите си дори. Но светецът не позволил това да стане. Една нощ разореният получил неочакван дар - кесия с жълтици. С нея оженил едната си дъщеря за богат жених, заживяла тя добре. После получил нов дар - кесия с жълтици и за втората си дъщеря. После - за третата. Накрая и за себе си намерил жълтици. Хукнал да гони странника, който му подхвърлил парите, тичал след него бездиханно, в мига, в който почти го застигнал, съзрял в него Божия пратеник, осъзнал, че само такъв можел да бъде той, само свят можел да бъде неочакваният дар, който го спасил от грях. Сигурно оттогава почитат св. Николай като закрилник на имота и парите.
В миниатюрния храм на столичната ул. „Калоян” до бившия „Кореком” се пази иконата на свети Николай Мирликийски – Чудотворец. На 30 януари 1944 г. храмът е бомбардиран от американски "летящи крепости". От него остават само няколко стени. Върху една от тях като по чудо остава невредима иконата на св. Николай.
Сега светият образ е във вътрешността на храма, който всъщност е надзидана постройка върху оцелелите от бомбите стени на старата черква. Преди 30-ина години ръцете на светеца са обковани със сребро. В последните години много вярващи се молят пред иконата за работа, други - за избягване на премеждия, а трети – за задомяване. Богомолци свидетелстват, че светецът е изпълнил молбите им.
През средновековието 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в Бари, Италия, където се пазят и до днес. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни православни църкви; такава частица се пази и почита и в храма "Св. Николай" в София и Созопол.
В България се празнува Никулден — на 6 декември (Никулден), и на 9 май - (Св. Николай Летни). В Германия, Холандия и Белгия празникът е на децата.
5. Образът на свети Фанурий - покровителства брака и любовта
Известно е, че е син на заможен търговец с 12 деца. От тях най-голям бил Фанурий. На 12 години изучавал философия. Като характер бил кротък, усърден в науката, милостив, но езичник като цялото семейство.
Още много малък обаче Свети Фанурий останал сирак, след като негодници убили баща му и измамили неговата майка. Той избягал от родното място и се заселил в покрайнините на едно полупустинно селище. Започнал да се труди усърдно.
Заради доброто му и щедро сърце, Господ го надарил с дарбата да лекува. Фанурий се молел горещо и после можел успешно да прогони всякакви болести. Но злото не подминало кроткия и предан Фанурий. Бил набеден, че се занимава с магии и бил екзекутиран около 1500 година. Благочестиви хора погребали тялото на светеца в една пещера.
Минали години, трима овчари видели как свети силен пламък откъм пещерата. Помислили, че там може да има заровено съкровище и решили да проверят.
Не намерили злато или други скъпоценности, но открили нещо още по-ценно, при това свято. В пещерата лежало тялото на Свети Фанурий нетленно. На гърдите на светеца имало свита кожа на руло. На нея били изписани житието и страданията на младия Светец.
Известна икона на Свети Фанурий се намира в Обрадовски манастир "Свети Мина" край София. Свети Фанурий е помогнал на много млади хора да срещнат най-подходящия партньор в живота.
Смята се, че свети Фанурий съдейства молитвено за задомяване и укрепване на разклатения мир и разбирателство в семейството.
Негови икони, за които вярващите твърдят, че са чудодейни, има в столичния храм „Св. св. Кирил и Методий” при Женския пазар и в манастира „Св. Мина” в кв. „Обрадовци” край столицата. До нас са достигнали оскъдни сведения за семейството на свети Фанурий.
Свети Фанурий разделя неподходящите партньори, а после помага да се срещнат подходящите. Има случаи, в които след посещение на Обрадовския манастир без явна причина двойки, които са съжителствали години, се разделят. Свети Фанурий помага за разбирателство в семейството.
Православната църква почита паметта на Свети Фанурий на 27 август.
Този велик светец донесъл голяма полза на християните, когато търсели от него помощ. Нуждаещите се правят погача или торта и отправят молитви към светеца за това, от което се нуждаят. Който пристъпва с голяма вяра, скоро получава нужното.
Пита се прави 9 пъти и се раздава само на сиромаси. А след като се получи помощта, се прави за светеца голяма пита лично, със собствените си ръце и трябва да се раздаде пак на бедните за благодарност.
Паметта на свети великомъченик Фанурий се празнува на 27 август, но питите могат да се приготвят всеки ден, освен в неделя. Обръщаме се с молитва към него: "Свети Фанурий, не ме презирай, а ми помогни при моята молба. Амин."
Милена Марева
www.ydara.com
|