безцелно. Около всеки човек, както и около всички живи организми, съществува енергийно поле, наричано още биополе или аура. Допирайки се с длани, ние осъществяваме обмяна на енергия между нас. Подсъзнателно регистрираме влиянието, което ни оказва аурата на другия човек и това дали тя ни харесва или не. Това е първото впечатление, което ни показва ще се разбираме ли с представеното ни лице.
Всяко енергийно поле относително отслабва и се свива при боледуване, също и при преумора, негативни чувства или пристрастявания. Устойчивите нарушения на биополето, например дължащи се на продължителни негативни чувства, по-късно могат да се манифестират като болести на физическото тяло. В тези случаи захватът при ръкостискане се разхлабва, то е вяло и леко. Според д-р Рейчъл Купър видът на ръкуването може да покаже здравословното състояние и продължителността на живота. Тези, които се ръкуват силно и отривисто при поздрав, живеят значително по-дълго от тези със слаб захват. Смъртността била 67% по-висока при хората с най-слабия захват, в сравнение с тези, които стискат силно. Обяснението е, че с времето ръцете отслабват и затова и ръкостискането става по-слабо. Според учените здравето, продължителността на живот и начинът на ръкуване са силно свързани.
Ръкуването е ритуален жест и се използва както при първоначален поздрав, така и като жест за раздяла. То е част от първото впечатление – твърдение, обикновено невярно, но за сметка на това доста дълготрайно.
Има различни стилове на поздрава - плахите хора едва докосват пръстите, желаещите да властват стискат болезнено. Колкото и добро да е впечатлението, което създаваме с външния си вид, с дрехите, прическата и аксесоарите, то може за един миг да отиде в канала с едно неправилно ръкостискане. А много хора просто не знаят как да се ръкуват. Грешките, които допускат по време на този всекидневен ритуал, са доста. Може би защото не отдават на здрависването особено значение, правят го автоматично, без да влагат мисъл по време на извършването му. Елегантното ръкуване е въпрос на владеене на техника, казват психолозите, затова поработете над този ваш жест.
Психолозите определят няколко стила на ръкуването
“Ръкавица“ или “Ръкуване на политик“ Можете да го видите много често при политиците. Те подават и двете си ръце – с едната се ръкуват, а с другата “захлупват” ръкостискането. Този стил създава впечатление за честност, откровеност, доверие у отсрещната страна. Този, който го извършва, се опитва да внуши на другия човек, че е прям, открит, честен и поради това той трябва да му даде доверието си. Когато политиците го използват, показва 100% лицемерие, тъй като не е подходящ за човек, с когото току-що се запознавате или се познават формално. Затова не използвайте този вид ръкостискане при първа среща, той може да предизвика обратен ефект.
“Менгеме“ Наблюдаваме го при така наречените мъжкари, тогава, когато и двамата участници са доминиращи и със силни и агресивни характери. При този вид ръкостискане между двамата се осъществява символична борба, в която всеки се опитва да завърти дланта на другия в т.нар. подчинена позиция (т.е. с длан, обърната надолу). Често този вид ръкостискане е неприятен и може да причини болка. Можете да го неутрализирате, като скъсите дистанцията между себе си и другия човек – навлизайки в личното му пространство, вие го обърквате и отвличате вниманието му.
“Ръкостискане с изправена ръка“ Този стил също показва силен и агресивен характер, такъв, който обича да доминира и не търпи възражение. Това е и човек, който е дистанциран, дискретен и не обича фамилиарниченето. Целта е да ви държи на разстояние и извън личната зона на отстояние. Този жест е характерен за хора, израсли в село, отдалечени от големите градове райони и места, които са рядко населени. Там личната зона на хората е по-обширна и те са израснали в старание да защитят личния си обхват. При тях ръкуването е характерно, със силно навеждане напред и дори балансиране на един крак.
“Ръкостискане с върха на пръстите“ Принадлежи на неуверените и плашливи личности. Издава липса на самоувереност и самочувствие. Това важи и за тези, които поемат само върха на пръстите на другия човек. На пръв поглед то може да внушава ентусиазираност и любезност, но в действителност издава, че на съответния човек му липсва самочувствие и желание да задържи другия далеч от личната зона на обсег.
Характерно е при жените и малките деца. Нарича се още и "краслско" ръкостискане, поради факта, че това е прието ръкуване за кралските особи.
“Издърпване на ръкуващия“ Този стил, при който ръкуващият издърпва другия в личния си обсег, може да се тълкува по два начина: - неувереност Съответният човек е неуверен и се чувства по-добре, когато действията се развиват на негова територия. - принадлежи към култура, за която е характерно стеснен личен обсег на пространство около индивида. В този случай поведението на човека е нормално
“Двойно прихващане“ Използва се от хората, които искат да внушат искреност, благоразположение, доверие, дълбочина на чуствата към човека, с когото се ръкуват. С едната ръка човек се ръкува, а с другата прихваща китката, лакътя или рамото. Много често се използва от политиците.
Тук имаме два момента:
- Колкото по-нагоре към рамото е свободната ръка, толкова дълбочината на чувствата е по-голяма. Например прихващането на рамото внушава по-силни чуства, по-дълбока привързаност, отколкото прихващане на китката или лакътя.
- При този стил имаме навлизане в личната зона на обсег на другия човек или дори допиране на телата. Затова е допустим само при много близки приятели или роднини. Ако чувствата не са взаимни или ако инициаторът на това ръкуване няма сериозни причини да го използва този тип поздрав, може да се възприеме враждебно и да предизвика подозрение и недоверие.
“Умряла риба“ Това е най-отблъскващият и неприятен тип ръкостискане. Ако човекът е много млад и ръката му е суха, се възприема като незрялост и безхарактерност, но ако е възрастен и дланта му е влажна, може да ви отблъсне завинаги. Много хора не осъзнават впечатлението, което създава това тяхно ръкостискане и не разбират защо хората ги избягват, дори едва запознали се.
Ръкуването няма нищо общо с характера на човек, но то е нещото, с което другите си създават първо впечатление за нас. Ако не поработим върху този свой жест, никога няма да имаме втори шанс да направим добро първо впечатление…
"Масонско ръкуване"
Различните тайни общества – масони, тамплиери, розенкройцери и др., си имат цели техники и ритуали за ръкуване. По тях всъщност те заявяват на отсрещния, че принадлежат към дадено отбрано общество. Много рискувате, ако тръгнете да се здрависвате по такъв ритуален начин с непознат, той да не ви разбере и да приеме жеста ви многозначително.
www.ydara.com
Една чудесна статия от Нели Сотирова, свързана с ръкуването:
Ръкуването в деловия свят
Представете си, че отивате на бизнес среща, погрижили сте се за своя изряден външен вид и имате достатъчно самочувствие. Но най-ненадейно партньорът ви представя гост от топла южна страна, който макар да ви вижда за първи път, се нахвърля да ви прегръща и целува. И преди да е преминал шокът в очите ви, ви придърпва за втора и трета серия. След това се успокоява и пристъпва съвсем делово към разговор. Тази ситуация не е толкова странна, ако познавате основните правила за запознанство и общуване. Където и да се намирате, ако ви предстои запознанство, трябва да имате предвид следното:
- мъжът се представя на жената (изключенията са само при високопоставени личности);
- по-младият на по-възрастния; - подчиненият на началника; - новопристигналият на вече събралите се; - закъсняващият на присъстващия. Прието е запознаването да се осъществява както по собствена инициатива, така и от посредник. Важно е също да се знае, че жена никога не се представя сама на мъж (единственото изключение от това правило е Великобритания, където изискването е точно обратното). Моментът на запознаване често е съпроводен от ръкуване. Истина е, че индусите, китайците, тибетците и японците имат други навици, но когато говорим за бизнес, особено в евро-американска културна среда, ръкуването е почти задължителен елемент от запознанството. Към общоприетите изисквания са пръв да подаде ръка този, на когото става представянето. При ръкуването дланта трябва да бъде открита, а не да става с няколко пръста (счита се за признак на лошо възпитание) или да бъде стисната. Ръкувайте се енергично, но помнете, че се запознавате, а не играете канадска борба. Продължителното ръкуване се счита за проява на безвкусица, времетраенето е не повече от 2-3 секунди. Забелязали сте, че президентите задържат ръкуването доста повече - длъжни са да позират пред фотографи и репортери. Но ако се подготвяте за президент, една статия по въпроса едва ли ще ви е достатъчна. Най-вероятно ще трябва да почетете по-дебели книги и да имате подръка експерти в областта на протокола и етикета. Прието е запознаващите се да се гледат в очите, като задължително се свалят тъмните очила. При ръкуването мъжът задължително стои прав, докато за жените това важи само при високопоставени и много по-възрастни партньори. В останалите ситуации те имат право на избор. Задължение на мъжа е да свали ръкавицата си. Дамите отново имат свободата да избират, но най-изисканите приемат „голата" ръка по същия начин. Колкото и елементарно да ви се струва едно ръкуване, и тук можете да разчетете различни послания, ако познавате тънкостите на етикета и протокола:
Ако вашата ръка държи ръката на другия така, че дланта ви да е обърната надолу, значи искате да бъдете водещият в процеса на общуване. Ако дланта ви е нагоре, то вие показвате, че отстъпвате инициативата на друг и разрешавате на отсрещната страна да владее положението. Усещането и разбирането за равностойно партньорство изисква дланите и на двамата да са вертикално една срещу друга. Счита се за изключително неуважение ако ръката, независимо от положението на дланите е изопната силно напред и държи партньора на разстояние.
Ако сте решили да се представите като изключително галантен при запознанството си с дама, допустимо е да й целунете ръка. Не забравяйте, че етикетът допуска подобен жест само в закрити помещения. Още по-важно е да знаете, че той има само символичен смисъл. Противно на често срещаната в действителност криворазбрана изисканост, изразяваща се в звучно примляскване, целуването на дамска ръка се извършва с лек наклон и повдигане на ръката на жената, като докосването на устните върху горната част на дланта е почти незабележимо. Едва ли често в бизнес комуникацията ще ви се налага да целувате ръка. В още по-голяма степен това важи за поклона като начин на представяне. Все пак ако отидете на дворцов прием или се запознавате с короновани особи, подгответе се по темата. Видовете и технологията на поклоните са си отделна наука. Вече стана дума за прегръдките. Ако партньорът ви приветства по този начин, не се дърпайте изненадан, а помнете, че и тук прегръдката е кратка, а целуването е по-скоро странично докосване на бузите.
www.raboteshtomomiche.com
Кой е пръв? Автор: Ивелина Николова В бизнес общуването често си задаваме въпроса “Кой е пръв?”. Незнанието на отговора води до несигурност и пречи да се представим в най-добрата си светлина. Затова ето какви са правилата в една от най-често срещаните бизнес ситуации.
Кой подава ръка пръв? Ръкуването е един от най-характерните елементи на невербалната бизнес комуникации. Освен това то често е свързано със създаването на първо впечатление и оттук произтича важността му.
Ето какъв е правилният ред:
Представят се първо мъжете на жените /освен ако не са доста по-млади/, по-нископоставените на по-високопоставените, новодошлите на присъставащите. В служебния етикет пръв подава ръка този, който има по-високо йерархично положение. На клиента се представя първо директорът, после служителите на фирмата.
Ръкувайте се винаги, когато се запознавате с някого, за „добър ден“ и за „довиждане“ на среща с клиенти или партньори, както и с всички, с които общувате на бизнес или социални мероприятия. В социалния етикет жената подава ръка първа, както и по-възрастната жена или мъж. В бизнес етикета няма значение кой подава ръка пръв, важното е да го направите.
Имената се произнасят ясно, дава се кратка информация за хората, които се представят. Не забравяйте, че размяната на визитки е неразделна част от представянето на първа среща. Те трябва да се вземат от специална кутийка, която е на достъпно място, а не да бъдат “изравяни“ от някъде. Подавайте картичката с дясната си ръка или с двете, но никога само с лявата. В арабския свят подаването с лява ръка се приема за обида, а подаването с двете ръце се препоръчва за Далечния изток.
www.raboteshtomomiche.com
|