значение на ръкуването, правят го автоматично, без да влагат мисъл. Този ритуал обаче е едно от първите неща, които издават човека при запознанство. Неправилното или по-скоро некултивирано ръкостискане е способно да развали и най-добре изградения външен имидж на човека. Видове ръкостискане. Тип на характера според вида му.
1. Ръкуване за надмощие Ръката е обърната с дланта надолу спрямо човека, с когото се ръкувате. Това е жест, с който ясно и категорично посочвате, че вие имате желание да наложите своето надмощие и контрол. Такова ръкостискане може да наблюдавате при шефове на големи компании, ръководители. Плахите хора едва докосват пръстите, желаещите да властват стискат болезнено. Личностната нагласа е: “Мога да взема надмощие и да контролирам. Той ще постъпва така, както аз искам.“
Когато някой се опитва да внуши контрол, на вас ще ви е трудно да извъртите ръката му, особено ако сте по-дребен. В такива случаи техниката на обезоръжаването на властното ръкостискане е да нарушите периметъра на интимното му пространство (ще разгледаме в следващите ръководства). Това не само ще ви върне контрола, но ще ви даде възможност да смутите съответния човек. Техниката е: поемате дланта и пристъпвате напред с левия крак. След това придвижвате и десния си крак напред и навлизате в интимното му пространство по посока на десния ви крак (негово ляво), в това време изправяте дланите във вертикална позиция и неутрализирате неговата властност. Приключете маневрата, като изнесете леко левия си крак напред и разтресете дланта на човека от пет до седем пъти. Защо е важно с кой крак започвате маневрата? Много хора пристъпват с десния си крак, когато подават ръка за ръкуване и по този начин са в много неизгодна позиция, когато с тях се ръкуват с “Ръкуване за надмощие“.
При упражняване се научете да пристъпвате с ляв крак напред при ръкостискане и ще установите, че е много по-лесно да се неутрализира и обезоръжи ръкостискането за надмощие.
2. Ръкуване за равнопоставеност
Това е ръкуване между властни хора. Дланите и на двамата ръкуващи се е във вертикална позиция. Тук наблюдаваме символична битка за надмощие – всеки се опитва да вземе надмощие и така се получава равнопоставеност на две силни личности. Това ръкостискане внушава чувство на уважение и зачитане. Личностната нагласа е: “Този човек ми харесва, ще се разбираме с него.“
3. Ръкуване за зависимост
Ръката е обърната с дланта нагоре. Това е жест, с който се изразява покорство и съгласие за предаване на контрола на властта на другия човек или да му дадете да разбере, че именно той владее положението и контрола във взаимоотношенията. Личностната нагласа е: “Този човек е силен, иска да вземе надмощие. Добре е да внимавам.“
Не правете веднага и прибързано решение, че такъв човек е готов да ви се подчинява. Има обаче професии, които изискват нежни и чуствителни пръсти, като на художниците, музикантите, хирурзите, които те просто се стремят да предпазят, затова и тяхното ръкуване може да е вяло и с дланта нагоре. Наблюдававайте последващите му жестове дали са за покорство или са агресивни.
Оказва се, че ръкуването изобщо не е толкова лесна работа. Има две крайности, които го правят особено неприятно усещане – когато то е твърде леко, все едно подавате умряла риба, и когато стискате твърде силно – толкова, че кокалчетата на отсрещния пукат, докато му държите ръката. Вялото или болезненото ръкостискане ще накара събеседника ви да направи веднага определени изводи.
Ако едва докосвате пръстите на непознатия, той ще помисли, че сте неуверен, срамежлив и страхлив тип. И едва ли ще ви се довери по-нататък в разговора. Обратното – при твърде силно стискане ще създадете усещане, че сте агресивен, властен и даже тираничен тип, който не позволява някой да бъде над него. И как с такъв човек ще водя диалог, ще помисли събеседникът ви.
За да не изпадате в неловки ситуации при запознанство, научете се да се здрависвате правилно. Това е първата визитка, която “давате” на отсрещния за себе си.
Ето няколко съвета по темата.
При делова среща няма значение кой подава ръка пръв – мъжът или жената. Ако трето лице ви представя на някого, вие първи трябва да подадете ръка.
Желателно е, когато някой ви подава ръка, независимо от това дали сте мъж или жена, да станете. Ако нямате възможност да го направите, поне демонстрирайте желание да станете – това говори за уважение към отсрещния и прави добро впечатление. Елегантното ръкуване е въпрос на владеене на техника, казват психолозите. Имайте предвид, че ръката трябва да се подава с пръстите, изпънати напред и палецът, сочещ нагоре. Ако захлупите ръката на отсрещния със своята длан, това ще се сметне за проява на лош вкус и желание да властвате.
Никога не подавайте само пръстите си при ръкуване, а обхващайте с дланта си дланта на събеседника. Докоснете ли само пръстите му, той автоматично ще си помисли “що за страхливец е този”. Жените винаги правят първия си извод за мъжа от начина, по който захваща ръката им при запознаване. Глупаво е от чувство за деликатност едва да докоснете пръстите на дамата – така я карате да си помисли, че си губи времето с “този мекушав женчо”.
В случай на ръкуване от типа “умряла риба” можете да окажете лек натиск с ръката си, така че да задържите другата длан по-дълго и да намекнете на притежателя й как се прави. Но не прекалявайте с натиска – човекът срещу вас може да го “разчете” погрешно. Самото стискане на дланта трябва да е силно, но не прекалено.
Ръката се разтърсва не повече от три пъти. Ужасно е, ако се заговорите по-продължително и през цялото време друсате ръката на събеседника си.
Чанта, папки, книги и други неща се държат в лявата ръка, за да можете да подадете дясната за ръкуване при запознанство.
Има хора, които се притесняват при запознанство – на такива като тях ръцете им се изпотяват, затова е хубаво да ги избършат предварително с кърпички.
Ръкуването обикновено се прави два пъти – когато се запознавате с някого и когато се разделяте. Излишно е да се здрависвате с колеги, с които се виждате всеки ден.
Една често допускана грешка е хващането на дланта на другия с две ръце. Този жест придава интимен оттенък на ръкостискането, защото демонстрира по-сърдечни чувства към събеседника. Но пък ако искате да оставите именно такова впечатление у непознатия, т.е. ако не искате да прикриете флирта си, направете го. Само че небрежно-елегантно.
Различните тайни общества – масони, тамплиери, розенкройцери и др., си имат цели техники и ритуали за ръкуване. По тях всъщност те заявяват на отсрещния, че принадлежат към дадено отбрано общество. Много рискувате, ако тръгнете да се здрависвате по такъв ритуален начин с непознат, той да не ви разбере и да приеме жеста ви многозначително.
Прието е здрависването да трае не повече от две-три секунди. Най-важното в този ритуал е човек да е вежлив, усмихнат и да гледа събеседника си в очите. По погледа също разбираме що за човек е изправен пред нас – самоуверен, откровен, срамежлив, потиснат, отстъпчив или властелин.
|